Urządzamy mieszkanie – SYPIALNIA

 

To w sypialni spędzamy dużą część naszego życia – śpimy, relaksujemy się, regenerujemy siły. Od tego jak spędzimy noc, zależy cały kolejny dzień. Dlatego tak ważne jest przemyślane urządzenie sypialni i zwrócenie uwagi na szczegóły, dzięki którym unikniemy problemów, które będą nam spędzać sen z oczu przez lata.

Najlepszym miejscem na sypialnię jest ciche, oddalone od centrum domu miejsce z bliskim dostępem do łazienki. Takie usytuowanie zapewnia intymność oraz spokój i dzięki temu żadne hałasy nie powinny zakłócać nam snu. Najczęściej okna sypialni wychodzą na wschód, przez co budzi nas poranne słońce i lepiej nam się wstaje. Jednak gdy prowadzimy nocny tryb życia i wstajemy później, sypialnię lepiej zaplanować w innej części domu.

Bardzo ważnym jest odpowiedni wybór koloru farb, którymi pomalujemy ściany. Należy wybrać barwy, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Niewielkie pomieszczenia optycznie się powiększą jeśli ściany będą jasne, natomiast kolory ciemniejsze zmniejszają przestrzeń. W sypialni z dużą ilością światła słonecznego warto zastosować kolory chłodne, jeśli jednak preferujemy kolory ciemne – w takiej sytuacji musimy zaprojektować dobre oświetlenie. Jeśli nie możemy zdecydować się na kolor, powinniśmy wybrać barwy neutralne. Dobrze jest gdy kolory wszelkich dodatków (zasłon, narzut i innych) były utrzymane w stonowanych kolorach, działających na nas kojąco. Zasłony warto również zmieniać sezonowo – ciemne i ciężkie kotary uchronią nas przed ostrym, porannym słońcem w lecie. W zimowe poranki lepiej będzie się wstawało z lekkimi i jasnymi zasłonami.

Centralnym miejscem w sypialni jest łóżko. Wybierając wymarzony mebel musimy pamiętać o jednym – musi być wygodne. Optymalną długością łóżka jest wysokość leżącego plus 20 cm. Zbyt miękki materac nie jest dobry dla kręgosłupa, zbyt twardy utrudnia przepływ krwi w miejscach nacisku. Wygodnym rozwiązaniem jest gdy do łóżka można dojść z dwóch stron, szczególnie jeśli jest dwuosobowe.

łóżko w sypialni

Udogodnieniem są szafki blisko łóżka, na których można postawić lampę do czytania, kubek czy telefon. Telewizor najczęściej stawia się naprzeciw, w nogach łóżka. Do sypialni powinno wybierać się również zamknięte szafy i półki z zakrytymi frontami, co chroni pomieszczenie przed nadmiernym kurzeniem się. W małych pomieszczeniach warto pomyśleć o wynalezieniu dodatkowych miejsc do przechowywania rzeczy (np. pod łóżkiem). Dobrze jest też nie zagracać sypialni nadmierną ilością rzeczy, gdyż może tworzyć to klaustrofobiczne wrażenie.

Nie należy traktować sypialni jako ewentualnego miejsca do pracy. Z takim nastawieniem nigdy dobrze nie wypoczniemy nawet w najlepiej urządzonym pomieszczeniu.

Komentarz do “Urządzamy mieszkanie – SYPIALNIA

  1. Super tekst. Dzięki! Nie piszecie nic o telewizorze w sypialni i moim zdaniem bardzo dobrze. Sypialnia to miejsce odpoczynku więc każdemu kto myśli o wstawieniu TV do sypialni – STANOWCZO ODRADZAM.

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website