Urządzamy mieszkanie – KUCHNIA

 

Każdy zgodzi się z twierdzeniem, że kuchnia to bardzo ważne miejsce w domu i to nie tylko dla kobiet. Coraz więcej Panów pokazuje swoje umiejętności kulinarne przygotowując doskonałe dania. Kuchnia jest więc często miejscem, w którym spotykają się wszyscy członkowie rodziny wspólnie przygotowując posiłki.

To właśnie z tego powodu już na samym początku powinniśmy zadbać o właściwe urządzenie kuchni. Powinna być ona przyjazna dla oka ale przede wszystkim funkcjonalna. Co zrobić aby taka była? Oto kilka przydatnych rad.

Przy urządzaniu kuchni najpierw zaplanuj rozmieszczenie mebli, włączając w to sprzęt AGD. Oczywiście jest to zależne od tego jak duże pomieszczenie mamy do zagospodarowania. Przy wąskich, za to długich kuchniach najlepiej sprawdzi się jednorzędowy układ mebli. W kuchniach bardziej szerokich układ w kształcie litery L.

Planując rozmieszczenie skorzystaj z zasady trójkąta. Mówi ona, że połączenie drogi z lodówki do zmywaka następnie do kuchenki a później z powrotem do lodówki ma tworzyć trójkąt. Między tymi urządzeniami powinny znajdować się blaty – najlepiej z solidnego materiału, które nie będą się rysować i posłużą nam przez długi czas.

Pamiętaj również aby wysokość blatów dopasować do średniego wzrostu członków całej rodziny co znacznie ułatwi późniejsze prace. Blaty przeznaczone do przygotowywania jedzenia powinny być stosunkowo puste, żeby zbędne rzeczy nie utrudniały gotowania.

Decydując się na konkretne meble pomyśl czy będą funkcjonalne. Najlepiej aby pod blatami znajdowały się szuflady. Nie trzeba będzie się wtedy schylać i trudzić chcąc wyciągnąć rzeczy znajdujące się z tyłu w „głębokich” meblach co stanowi duży problem przy tradycyjnie otwieranych szafkach. Pomocne w takich przypadkach są również organizery, które zapewniają ład i porządek w szufladach.

W miejscu, w którym gotuje kilka osób w tym samym czasie doskonałym rozwiązaniem jest wysepka na środku kuchni np. z płytą grzewczą i zlewozmywakiem, do której wszyscy mają idealny dostęp. Sprawdza się to jednak tylko w dużych kuchniach.

Nie zapominaj także o okapie nad kuchenką. Do wyboru mamy m.in. okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe, które wybieramy wg swoich preferencji i potrzeb.

Pomyśl również o ścianach. Szczególnie przy zlewozmywaku oraz przy kuchence powinny one być łatwo zmywalne. Można na nich położyć, np. płytki, które w znaczny sposób ułatwią utrzymanie pomieszczenia w czystości.

Wystrój kuchni i styl w jakim ją urządzisz zależy już od Twojej wyobraźni i pomysłów. Przykładem może być wydzielenie kawałka ściany i pokrycie jej farbą tablicową, na której później można zapisywać codzienne obowiązki. Włącz swoją kreatywność i do dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website