Urządzamy balkon – ciekawe pomysły na aranżacje

 

Mimo że zazwyczaj małe i ciasne, to jednak oferują wiele możliwości praktycznego wykorzystania. Czasy kiedy balkony służyły jako składziki niepotrzebnych rzeczy czy miejsca do suszenia prania – odeszły w niepamięć. Dziś balkony to miniaturowe oazy spokoju i zieleni, w których można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

Balkon jest mały? Wygląda jakby niewiele mogło się na nim zmieścić? To tylko pozory, jeśli postawimy na funkcjonalność. Trudno wyobrazić sobie balkon bez odrobiny zieleni i kwiatów. By zaoszczędzić miejsce najlepiej wybrać rośliny w donicach wiszących lub przytwierdzanych po zewnętrznych stronach balustrad. Jeśli balkon jest większy, sprawdzą się na nim regały drewniane lub metalowe, na których dobrze zaprezentują się rośliny w glinianych i zdobionych donicach. Regały to również dobre miejsca dla skrzynek z warzywami i ziołami. Można rozejrzeć się także za mini szklarniami. Mimo mieszkania w mieście nie musimy rezygnować z namiastki życia na działce czy na wsi. Pamiętajmy również, że im więcej roślin tym lepiej.

balkon drewniany i kwiaty

Dobrym wyborem będą lekkie, składane lub wiklinowe meble. Ze Skandynawii przyszła do nas moda na składane krzesła oraz blaty montowane na ścianach czy balustradach. Gdy jesteśmy jednak ograniczeni przez małą powierzchnię, warto zastanowić się nad meblami wielofunkcyjnymi. Drewniane skrzynie mogą służyć za siedzenia ale również miejsca do chowania drobiazgów i narzędzi. Podobnie przydatne mogą być stoliki z szufladkami czy półeczkami pod blatami. Stoliki najlepiej wybierać z kwadratowymi czy trójkątnymi blatami, by jak najlepiej dopasowywały się do rogów balkonów, które często pozostawione są niezagospodarowane – a szkoda marnować wolne miejsce. Warto również przyjrzeć się ścianom. Może uda zamontować się nich dodatkowe szafki czy półki?

Co na podłogę? Terakota, drewniane deski, płytki gresowe, sztuczna trawa, wykładzina czy specjalne dywaniki – możliwości jest wiele i zależą tylko do naszej wyobraźni i zasobności portfela.

balkon

Nie ma przeciwwskazań jeśli chcemy wyposażyć balkon w poduchy na siedzenia i oparcia czy akcesoria z podobnych materiałów. Musimy wybrać jednak te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Uszyte są z odpowiednich i trwalszych produktów, nie pochłaniają również wilgoci, przez co nie trzeba chować ich na noc do środka. Są trwalsze i odporne na zabrudzenia, co pozwala służyć im przez lata.

Żeby balkon stał się prawdziwą oazą spokoju, musimy zadbać o prywatność, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. Ścianki, zasłonki czy drewniane kraty, po których mogą pnąć się rośliny, są dostępne w sklepach. Niektóre wyposażone są w dodatkowe półki czy wieszaki. Nie można również zapomnieć o osłonie przed słońcem – parasolu lub markizie. Dobrym pomysłem na stworzenie relaksującej atmosfery jest zainstalowanie specjalnego oświetlenia. Nie tylko pozwoli na korzystanie z balkonu po zmroku ale wprowadzi także miły nastrój. Na rynku dostępne są lampiony, girlandy, ozdobne kinkiety, świece czy specjalne lampki. Jednak spokojny wieczór na balkonie może przeistoczyć się w koszmar, jeśli nie zabezpieczmy go przed przyciąganymi przez światło insektami. Może być to zakupiona w sklepie moskitiera lub samodzielnie przygotowana i zawieszona lekka firanka.

Aranżując swój balkon warto popuścić wodze wyobraźni i uczynić go miejscem dla nas jak najprzyjemniejszym. Własnoręcznie zrobione i udekorowane doniczki czy dodatki są tańsze od dostępnych w sklepach i dodatkowo sprawią, że balkon stanie się miejscem gdzie z satysfakcją wypijemy kawę czy poczytamy ulubioną książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website