Rośliny w naszym domu a sprzątanie

 

Jak dbać o kwiaty w domu, jakich środków czystości używać by im nie zaszkodzić? To pytanie zadaje sobie wiele miłośniczek ekologicznych wnętrz.

Rośliny są nieodłączną częścią naszego życia, wypełniają również nasze mieszkania, a jako stali domownicy, ulegają również różnego rodzaju zanieczyszczeniom. Głównym wrogiem naszych mieszkań jest kurz, który osiada wszędzie, nawet na kwiatach, nie pozwalając im swobodnie oddychać. Dlatego tak samo jak sprzątamy mieszkanie, tak samo powinniśmy dbać o nasze rośliny, poddając je co jakiś czas odpowiedniej pielęgnacji.

Ale czy wiemy jak oczyścić domowe rośliny, aby nie zrobić im krzywdy? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które dziś omówimy.

Zwłaszcza sezon jesienno zimowy jest ciężki dla roślin domowych. Jest to sezon grzewczy, kurz zza kaloryferów i wszelkich szczelin wiruje w powietrzu intensywniej, bo nie wietrzymy pomieszczeń odpowiednio jak w lecie. Liście roślin przyciągają ten kurz, jednocześnie oczyszczając wnętrze z toksyn, które w nim krążą. Warto zatem dbać, aby nasi mali filtratorzy byli w dobrej kondycji i zapewniali nam czystą, bezpieczną przestrzeń do życia.

Pamiętajcie, że czyste kwiaty, to zdrowe kwiaty. W zależności od tego jak wielkie są liście roślin, które mamy w domu, i jaki mają kształt, również ich czyszczenie będziemy musieli dostosować do ich charakteru.

Warto zaopatrzyć się w spryskiwacz ręczny i wodą o temperaturze pokojowej należy wówczas spryskiwać rośliny, zwłaszcza te o małych listkach, jak paprocie, wszelkiej maści asparagusy czy bluszcze. Nie zapominajcie o regularności tej czynności, róbmy to chociaż raz na tydzień. Jeżeli spryskujecie kwiaty wodą z kranu, to niech będzie ona odstana, aby zawarty w niej chlor nieco wyparował. Nalejmy taką wodę do jakiegoś pojemnika i niech postoi przynajmniej przez noc. Rośliny uwielbiają deszczówkę, więc gdy pada, możecie je wystawić na chwilę na balkon, by nałapały świeżości. Ale uwaga, taki sposób czyszczenia możemy zaaplikować tylko roślinom które znoszą kwaśne podłoże (czasami przecież padają kwaśne deszcze).

Zauważyliście na pewno jak często obrastają kurzem kwiaty takie jak beniamin. Ma on dość małe listki, dlatego można go np. odświeżyć wstawiając donice do wanny i robiąc mu prysznic. Starajcie się przy tym nie przelać rośliny.

Gdy rośliny stoją w kuchni, cóż, cały osad ze smażenia i gotowania dopada także ich. Wówczas zbawiennym może być dodanie kropli płynu do naczyń podczas mycia liści kwiatka. Najpierw myjemy delikatnym roztworem wody i płynu, potem czyścimy samą wodą by usunąć resztki płynu.

Jeżeli okażecie waszym roślinom dużo uwagi i starannie będzie je pielęgnować, na pewno wprowadzą do waszego domu cudowny, rześki klimat, oczyszczając powietrze z dwutlenku węgla i dodając uroku.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych roślin, które potrafią wyjątkowo zadbać o odpowiedni klimat w naszym mieszkaniu:

  1. Skrzydłokwiat, który pochłania toksyny z farb, perfum, kosmetyków, warto go postawić w sypialni,
  2. Fikus Benjamin, to bardzo cenna roślina, choć niezwykle kapryśna, lubi być zraszana wodą np. wykorzystajcie o tego prysznic,
  3. Zroślicha, to kwiat dedykowany dla pasjonatów komputera, pożytecznie pochłania amoniak wydzielany przez drukarki, fotokopiarki, urządzenia biurowe oraz detergenty. Zapobiega w ten sposób podrażnieniom błon śluzowych oraz skóry,
  4. Nefrolepis, wszystkie gatunki paproci uznane są za bardzo przyjazne człowiekowi. Jonizują powietrze ujemnie, co sprzyja kreowaniu się wokół nas wspaniałego mikroklimatu.

Jak widzicie, warto zadbać o naszych zielonych przyjaciół, aby Wasz dom był zdrowy i zadbany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website