
Myli się ten, kto myśli że mop to tylko frędzelki na kijku, które bardziej przeszkadzają niż pomagają w sprzątaniu. Technika poszła na przód, a z nią i mopy, których modele stają się coraz nowocześniejsze oraz efektywniejsze i są nieodzowne przy sprzątaniu domu.
Mop płaski
Końcówka mopa płaskiego ma zazwyczaj kształt prostokąta i w większości przypadków może się obracać. W zależności od firmy i modelu możemy dostać wiele ułatwiających sprzątanie dodatków. Do podstawowych egzemplarzy dodawane są wiadra i nakładki do czyszczenia powierzchni. Materiały z których robi się nakładki są różne, możemy dostać bawełniane, poliestrowe czy z mikrofibry. Ich zaletą jest możliwość łatwego wyciśnięcia nadmiaru wody bez ręcznego wykręcania (najczęściej w wiadrze z wirówką) oraz możliwość ich wyprania lub wymiany po zużyciu. Nakłada się je na stelaż za pomocą kieszonek, rzepów lub zatrzasków. Im bardziej znana firma, tym więcej możliwości, lepsze efekty i większe oszczędności, jednak czasami do modeli z wyższej półki, pasują tylko nakładki czy stelaże z jednej firmy, podczas gdy tańsze modele są bardziej uniwersalne. Jednak droższe mopy, to też lepsze materiały, z których się je wykonuje, a co za tym idzie, rzadziej trzeba je wymieniać i lepiej radzą sobie z zabrudzeniami. Mopy płaskie nadają się do mycia dużych powierzchni, szczególnie drewnianych oraz zbierania kurzu. Jednak ich wielkość czasami uniemożliwia dotarcie do niektórych zakamarków czy kątów.
Mop sznurkowy i paskowy
Najprościej mówiąc kijek (najczęściej plastikowy, aluminiowy lub najbardziej wytrzymały – drewniany) z zaopatrzoną w sznurki lub paski, wykonane zazwyczaj z bawełny lub innego chłonnego materiału, głowicą. Końcówki można dokupić lub wymieniać. Do wyciśnięcia wody potrzebne są albo ręce albo wyrzynaczki w wiadrze, które niestety czasami nie są zbyt efektywne. Istnieją jednak droższe modele, które umożliwiają dobre wyciśnięcie wody dzięki mechanizmom zamontowanym w kijkach. Mopy sznurkowe i paskowe dobrze czyszczą powierzchnie nierówne, także w trudno dostępnych miejscach takich jak rogi schodów czy kąty, są również tanie (choć paskowe są zazwyczaj nieco droższe). Jednak czasami trudno jest dobrze wyczyścić głowice z brudu, zdarzają się również wykonane ze słabo wchłaniających wodę materiałów. Warto też zwrócić uwagę na jakość kijów, które nierzadko są słabej wytrzymałości i szybko się łamią lub wyginają.
Mop obrotowy
Wyposażony w ruchomą końcówkę, najczęściej okrągłą (jak w przypadku mopa sznurkowego) lub płaską. Droższe modele posiadają wymienne końcówki w obu wersjach, co znacznie ułatwia mycie różnego typu powierzchni czy niedostępnych miejsc. Modele różnią się przede wszystkim mechanizmem odwirowania wody. Istnieją wersje z wirówkami w wiadrach, napędzanymi pedałem lub mechanizmami w kijkach. Wymienne wkłady można dokupywać i również prać. Ceny są dużo wyższe niż w przypadku tradycyjnych mopów.
Mop parowy
Coraz popularniejszy gość w polskich domach. Wyposażony w zbiornik z wodą i grzałkę, która podgrzewa ciecz, a następnie wytwarza parę, która skutecznie czyści i zabija zarazki oraz bakterie bez detergentów i chemicznych środków. Czyści nie tylko podłogi, okna czy kafelki ale także trudny do usunięcia brud taki jak osad z kamienia w łazience. Z łatwością oczyszcza tapicerkę w samochodzie, meble ogrodowe, fugi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj końcówek (dzięki którym umyjemy każdą powierzchnię), kształt głowicy, pojemność zbiornika na wodę, długość przewodu czy tryby działania, przystosowane do różnych rodzajów czyszczonych powierzchni.
Najlepiej według mnie sprawdzają się mopy płaskie obrotowe. Na naszym rynku możemy znaleźć takie mopy u producentów takich jak Vileda czy Spontex. Dzięki takim mopom szybko posprzątamy duże powierzchnie. Mopy sznurkowe i paskowe to już trochę przeżytek.
moim zdaniem dobrze sprawdza się mop parowy, mycie jest szybsze i wygodniejsze 🙂 a mycie podłóg to zazwyczaj znienawidzona czynność domowa 🙂