Jaki mop wybrać do mieszkania?

 

Myli się ten, kto myśli że mop to tylko frędzelki na kijku, które bardziej przeszkadzają niż pomagają w sprzątaniu. Technika poszła na przód, a z nią i mopy, których modele stają się coraz nowocześniejsze oraz efektywniejsze i są nieodzowne przy sprzątaniu domu.

Mop płaski

Końcówka mopa płaskiego ma zazwyczaj kształt prostokąta i w większości przypadków może się obracać. W zależności od firmy i modelu możemy dostać wiele ułatwiających sprzątanie dodatków. Do podstawowych egzemplarzy dodawane są wiadra i nakładki do czyszczenia powierzchni. Materiały z których robi się nakładki są różne, możemy dostać bawełniane, poliestrowe czy z mikrofibry. Ich zaletą jest możliwość łatwego wyciśnięcia nadmiaru wody bez ręcznego wykręcania (najczęściej w wiadrze z wirówką) oraz możliwość ich wyprania lub wymiany po zużyciu. Nakłada się je na stelaż za pomocą kieszonek, rzepów lub zatrzasków. Im bardziej znana firma, tym więcej możliwości, lepsze efekty i większe oszczędności, jednak czasami do modeli z wyższej półki, pasują tylko nakładki czy stelaże z jednej firmy, podczas gdy tańsze modele są bardziej uniwersalne. Jednak droższe mopy, to też lepsze materiały, z których się je wykonuje, a co za tym idzie, rzadziej trzeba je wymieniać i lepiej radzą sobie z zabrudzeniami. Mopy płaskie nadają się do mycia dużych powierzchni, szczególnie drewnianych oraz zbierania kurzu. Jednak ich wielkość czasami uniemożliwia dotarcie do niektórych zakamarków czy kątów.

Mop sznurkowy i paskowy

Najprościej mówiąc kijek (najczęściej plastikowy, aluminiowy lub najbardziej wytrzymały – drewniany) z zaopatrzoną w sznurki lub paski, wykonane zazwyczaj z bawełny lub innego chłonnego materiału, głowicą. Końcówki można dokupić lub wymieniać. Do wyciśnięcia wody potrzebne są albo ręce albo wyrzynaczki w wiadrze, które niestety czasami nie są zbyt efektywne. Istnieją jednak droższe modele, które umożliwiają dobre wyciśnięcie wody dzięki mechanizmom zamontowanym w kijkach. Mopy sznurkowe i paskowe dobrze czyszczą powierzchnie nierówne, także w trudno dostępnych miejscach takich jak rogi schodów czy kąty, są również tanie (choć paskowe są zazwyczaj nieco droższe). Jednak czasami trudno jest dobrze wyczyścić głowice z brudu, zdarzają się również wykonane ze słabo wchłaniających wodę materiałów. Warto też zwrócić uwagę na jakość kijów, które nierzadko są słabej wytrzymałości i szybko się łamią lub wyginają.

Mop obrotowy

Wyposażony w ruchomą końcówkę, najczęściej okrągłą (jak w przypadku mopa sznurkowego) lub płaską. Droższe modele posiadają wymienne końcówki w obu wersjach, co znacznie ułatwia mycie różnego typu powierzchni czy niedostępnych miejsc. Modele różnią się przede wszystkim mechanizmem odwirowania wody. Istnieją wersje z wirówkami w wiadrach, napędzanymi pedałem lub mechanizmami w kijkach. Wymienne wkłady można dokupywać i również prać. Ceny są dużo wyższe niż w przypadku tradycyjnych mopów.

Mop parowy

Coraz popularniejszy gość w polskich domach. Wyposażony w zbiornik z wodą i grzałkę, która podgrzewa ciecz, a następnie wytwarza parę, która skutecznie czyści i zabija zarazki oraz bakterie bez detergentów i chemicznych środków. Czyści nie tylko podłogi, okna czy kafelki ale także trudny do usunięcia brud taki jak osad z kamienia w łazience. Z łatwością oczyszcza tapicerkę w samochodzie, meble ogrodowe, fugi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj końcówek (dzięki którym umyjemy każdą powierzchnię), kształt głowicy, pojemność zbiornika na wodę, długość przewodu czy tryby działania, przystosowane do różnych rodzajów czyszczonych powierzchni.

2 komentarze(y) do “Jaki mop wybrać do mieszkania?

  1. Najlepiej według mnie sprawdzają się mopy płaskie obrotowe. Na naszym rynku możemy znaleźć takie mopy u producentów takich jak Vileda czy Spontex. Dzięki takim mopom szybko posprzątamy duże powierzchnie. Mopy sznurkowe i paskowe to już trochę przeżytek.

     
  2. moim zdaniem dobrze sprawdza się mop parowy, mycie jest szybsze i wygodniejsze 🙂 a mycie podłóg to zazwyczaj znienawidzona czynność domowa 🙂

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website