Jak urządzić pracownię dla domowej krawcowej – czyli kilka porad o wyposażeniu oraz utrzymaniu porządku

 

Większość kobiet chałupniczo szyje we własnych czterech ścianach. Dziś właśnie przyjrzymy się jak urządzić taki amatorski kącik krawiecki na własne potrzeby. Oczywiście aby amatorsko czy hobbystycznie szyć nie potrzebujemy od razu wielkiej pracowni czy osobnego pomieszczenia. Wystarczy mądrze zagospodarować jakiś luźny kącik w domu, tak aby pomieścił nasze narzędzia do pracy, materiały oraz zapewnił nam kawałek blatu do realizacji projektów.

Od czego zaczynamy? Najważniejszy będzie stół (biurko, blat), na którym praktycznie się rozłożymy z naszymi wykrojami. To on zapewni nam wygodną pracę manualną na maszynie. Wzorowo byłoby, gdyby ów mebel był wysoki i duży, z szufladami, a jego lokalizacja zapewniała dojście ze wszystkich stron. Ale nie każdy posiada takie meble oraz tyle przestrzeni. Zawsze możemy poratować się stołem np. w jadalni aby odrysować wykroje, a potem na spokojnie, przy biurku je obrabiać.
Gdy macie niewiele przestrzeni, np. w bloku, warto zaopatrzyć się w stół opuszczany, czyli taki który na czas pracy będziemy ,,otwierać”, a po pracy podwieszać do ściany. Taki podwieszany stół może stanowić drzwi do szafki-organizera, w której pomieścimy nasze ,,przydasie” i materiały.

Jeżeli zadbamy już o blat do pracy, to kolejnym krokiem będzie dobranie wygodnego siedziska, które zadba o nasze plecy i kręgosłup podczas długich godzin pracy. Komfort pracy niezaprzeczalnie zależy od fotela/krzesła na którym do niej zasiądziemy. W sklepach są specjalne fotele, których wysokość można regulować, na kółkach aby łatwo można było się przemieszczać w obrębie biurka, z regulowanymi oparciami, a czasami nawet z funkcją kołysania, która na pewno pomoże się odprężyć podczas pracy.

Szycie jest bardzo skrupulatną czynnością i wymagającą skupienia. Aby pracować i nie męczyć oczu powinniśmy zadbać o dobre źródło światła, najlepiej energooszczędne. Tutaj możliwości są ogromne, możemy zaświecić lampę sufitową z mocną żarówką, możemy postawić na blacie stołu na którym pracujemy, dogodną lampę z regulowanym ramieniem. Dzięki temu będziemy mogli przyświecić sobie w dowolnym miejscu, aby uzyskać jak najlepszą widoczność.

Aby szyć potrzebujemy materiałów. Warto się zaopatrzyć w takie surowce do pracy twórczej w wielkich marketach, końcówki bel są przeważnie w promocjach. Kolejny sposób na zebranie materiałów to sklepy z używaną odzieżą, w których niejednokrotnie za kilka groszy można kupić piękne materiały do ponownej przeróbki.

W naszym kąciku krawieckim powinniśmy przeznaczyć kilka szuflad czy półek właśnie na przechowywanie tkanin oraz tzw. ,,przydasi”, czyli skrawków, tasiemkę, guzików i innych surowców do ponownego wykorzystania. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno kilku dużych skrzyń, np. plastikowych w których złożymy nasze skarby, najlepiej według jakiegoś sobie znanego klucza: kolorami, wzorami, rodzajami tkanin czy powiedzmy grubością.

W marketach można kupić organizery np. takie jak mężczyźni stosują w warsztatach na śruby. Takie pojemniki idealnie posłużą nam za dom dla guzików, korali czy cekinów. Również puste słoiki można zagospodarować tak, aby służyły do segregacji drobnicy krawieckiej. Jeżeli zostają wam zatem słoiki po kawie, herbacie czy żywności, wystarczy je wyparzyć, ozdobić i już staną się oryginalnym elementem dekoracyjno-praktycznym w naszym kąciku krawieckim.

Podczas szycia przydaje się żelazko i deska do prasowania. Warto mieć ją zawsze pod ręką.

Podsumowując, można urządzić sobie kącik do pracy zarówno tanim kosztem, jak i z pomysłem. Wystarczy trochę inspiracji, kreatywności i chęci. Powodzenia w tworzeniu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website