Jak urządzić pokój na poddaszu

 

Pokoje na poddaszach dzięki skosom, widocznym więźbom i kominom mają swój niepowtarzalny urok i charakter. Jednak urządzanie tych pomieszczeń to nie taka łatwa sprawa. Adaptowane bardzo często ze starych strychów, pralni czy graciarni, są nie lada wyzwaniem, jednak efekt końcowy wart jest wysiłku.

Nie da się zaprzeczyć, że najważniejsze na poddaszu są umiejętnie ulokowane i rozplanowane okna, które są gwarantem dostępu do naturalnego światła i dobrej wentylacji. Okna połaciowe połączone z kolankowymi dodają wizualnie przestrzeni oraz zapewniają ładne widoki. Zgrupowane na jednej połaci okna dadzą nierównomierne oświetlenie pokoju. Gdy okna umieszczone są w różnych miejscach, pomieszczenie stanie się oświetlone bardziej równomiernie. Decydując się na rozmieszczenie okien, zastanówmy się jaki efekt chcemy osiągnąć. Która część pomieszczenia będzie przeznaczona do pracy i będzie wymagać więcej naturalnego światła? W którym kącie postawimy łóżko i gdzie światło słoneczne nie będzie aż tak potrzebne? Nastrój i przytulną atmosferę można stworzyć dzięki oświetleniu punktowemu, które lepiej sprawdzi się od pojedynczej, dużej lampy.

Poddasze nigdy nie jest zbyt proste do zagospodarowania. Skosy, kominy, słupy, okna czy elementy więźby bardzo często pomniejszają już i tak małe pomieszczenie. Najlepiej więc wykorzystać te elementy jako bariery i zrezygnować z budowania dodatkowych ścianek i przegród. Pomieszczenie stanie się dzięki temu przestronniejsze. Warto również wyeksponować elementy kominów czy więźby. Cegły, czy wypolerowane belki nadadzą pokojowi charakteru. Dobrym rozwiązaniem na poddaszach są szklane drzwi, które rozświetlą ciemne korytarze. Pamiętajmy, że im ciemniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze kolory ścian i podłogi powinny zostać użyte. Liczne skosy i ściany nachylone pod różnymi kątami powodują, że ten sam kolor może wyglądać na nich inaczej. Wielu ekspertów radzi również by ściany i sufit pomalować w jednym kolorze. Przestrzeń powiększymy optycznie jeśli zrezygnujemy z podwieszanego sufitu czy stropu.

Bardzo często kolor ścian determinuje wygląd całego wnętrza. To pod ich barwę kupujemy sprzęty i akcesoria. Dobrym rozwiązaniem mogą być białe ściany, które wyeksponujemy dodatkami i dodatkami w żywych kolorach, np. czerwienią, intensywną zielenią, pomarańczą czy żółcią. Poduszki, kapy, zasłony, pokrowce, meble, dywany i inne przedmioty ożywią biel i nadadzą pomieszczeniu modnego charakteru. Dobrze jest zachować jednak pewien umiar kolorystyczny w każdym z pomieszczeń, by utrzymać harmonię i nie wprowadzić wrażenia chaosu.

Meblując pokoje musimy skupić się na funkcjonalności. Skosy i inne architektoniczne przeszkody bardzo często uniemożliwiają użycie gotowych mebli i wymuszają zakup tych robionych na zamówienie. Mimo że droższe, to jednak dużo lepiej wkomponują się w przestrzeń, podkreślą charakter mieszkania i pozwolą na wykorzystanie każdego kąta. Dobrym wyborem, który pozwoli nam na komfortowe użytkowanie pomieszczenia, będą meble wielofunkcyjne, składane, niskie i lekkie. Wygodne są również meble na kółkach, także długie i wąskie. Dość funkcjonalne są przesuwane drzwi, także w szafkach. Pod skosami najlepiej postawić niskie półki i komody lub kanapy i siedziska. Nie należy jednak przesadzać z ilością mebli na poddaszu, gdyż ich zbyt duża liczba może niepotrzebnie zagracić pomieszczenie, przytłoczyć i wprowadzić wrażenie ciasnoty.

Komentarz do “Jak urządzić pokój na poddaszu

  1. Najtrudniejsza sprawa to właśnie te skosy na strychu. Ale oczywiście wszystko można dostosować i skosy mogą stać się jednym z atutów poddasza.

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website