Jak urządzić łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

 

Osoby niepełnosprawne ruchowo mają szczególne potrzeby związane z przemieszczaniem się. Często z pozoru proste czynności, jakie wykonujemy na co dzień, związane chociażby z higieną osobistą, będą im sprawiać wiele trudności. Warto ułatwić im samodzielne korzystanie z łazienki i zaprojektować ją tak, aby osoba niepełnosprawna mogła sama się umyć, skorzystać z toalety czy wziąć prysznic. Jak tego dokonać?

Podstawowe założenia

Dla wygody osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim lub za pomocą kuli, łazienka powinna być usytuowana w miejscu łatwo dla niej dostępnym. Najlepiej wygospodarować ją tuż przy sypialni niepełnosprawnego. Jeśli nie jest to możliwe, musi się ona znajdować chociaż na poziomie domu, na którym najwięcej czasu spędza osoba niepełnosprawna.

Pomieszczenie kąpielowe z toaletą lub bez powinno być na tyle duże, aby po umieszczeniu w nim wszystkich niezbędnych sprzętów i elementów armatury łazienkowej, zmieścić wózek inwalidzki. Najlepiej, aby pozostało w niej wolne miejsce o wymiarze co najmniej 150 cm na 150 cm. To wystarczające pole do podstawowych manewrów wykonywanych takim wózkiem. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na co najmniej 80 cm w świetle ościeżnicy. Co istotne – nie mogą mieć progów i najlepiej żeby otwierały się na zewnątrz pomieszczenia. Posadzka łazienki musi być wykonana z materiałów antypoślizgowych.

Elementy ułatwiające korzystanie z urządzeń łazienkowych

Przemieszczenie się samodzielnie z wózka inwalidzkiego na toaletę lub do wanny bądź pod prysznic dla osoby niepełnosprawnej jest dużym wyzwaniem. Nie będzie to możliwe, jeśli w strategicznych miejscach nie umieścimy specjalnych uchwytów, które powinny być solidnie przymocowane do ściany.

Łatwiej będzie użytkować łazienkę i dokonywać codziennych czynności higienicznych, jeśli w łazience zrezygnujemy z wanny na rzecz prysznica. Najlepiej zamiast klasycznej kabiny prysznicowej i brodzika wydzielić odpowiednie miejsce na podłodze, a posadzkę wyłożyć płytkami w taki sposób, aby w kierunku odpływu utworzył się niewielki spadek. Podłoga natrysku może być jednocześnie polem do manewru dla wózka inwalidzkiego, przez co nie trzeba wygospodarowywać aż tak dużo wolnej przestrzeni, jak w przypadku normalnego brodzika.

Natrysk najlepiej umieścić w rogu pomieszczenia i osłonić go od pozostałej części łazienki szklanym lub plastikowym parawanem, który łatwo się obsługuje, bądź zwykłą zasłonką. Pod natryskiem możemy przymocować krzesełko prysznicowe i uchylną poręcz na jednej ścianie, wraz z poziomą poręczą na drugiej.

Jeśli w łazience znajduje się toaleta, to warto w sedesie zamontować baterię typu bidetta, przez co sedes zyska dodatkową funkcję bidetu. Wszystkie półki w łazience muszą być umieszczone nisko, aby były dostępne dla osoby niepełnosprawnej z poziomu wózka inwalidzkiego.

W projektowaniu aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej powinna wziąć udział również i ta osoba niepełnosprawna, aby dostosować wszystkie elementy do własnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności ruchowej.

*Zdjęcie do artykulu pochodzi ze strony www.kolo.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website