Jak sprzątać pokój dziecka?

 

Pokój dedykowany dla naszych maluchów to miejsce wyjątkowe, to w nim nasze pociechy spędzają przeważnie większość swojego czasu na zabawie i odpoczynku. Bardzo istotne jest zatem, aby to miejsce było czyste, wolne od bakterii i zarazków, a zarazem funkcjonalne.

Dzieci są bardzo żywiołowe i czasami ich pokój wymaga sprzątania nawet kilka razy na dzień. Aby opanować ten ciągle odradzający się chaos, warto od najmłodszych lat uczyć maluchy nawyku porządkowania rzeczy po ich użyciu.

Sprzątając pokój dziecka, warto zaangażować swoje szkraby w tę pracę, nadając jej formę pożytecznej zabawy. Już od najmłodszych lat należy bowiem przygotowywać małego człowieka do późniejszych, życiowych, codziennych obowiązków służących zdrowej, harmonijnej egzystencji.

Na pewno nie należy czekać, aż dziecko wyrośnie z zabawek i wiecznie po nim sprzątać. Jeżeli syndrom porządku wprowadzimy do nauki dziecka już od najmłodszych lat, na pewno pozytywnie wpłynie to na jego późniejsze życie. A zatem od czego zacząć? Ustal kilka reguł, którymi będziesz się kierować w systemie kształtowania pociechy pod kątem porządków.

Zdecydowanie okaż dziecku, że nie nieład nie będzie tolerowany, niech bałagan kojarzy mu się z czymś niepożądanym, brzydkim, niechcianym i niewygodnym. Komunikuj dziecku, że poprzez bałagan może sobie zrobić krzywdę, że rozrzucone zabawki stanowią zagrożenie, ktoś może się przecież pośliznąć, wywrócić, skaleczyć przez to. Niestety nie nastawiaj się, że Twój maluch od razu będzie pieczołowicie przykładał się do sprzątania. Ten nawyk musi sobie wyrobić. I tutaj przychodzi kolejny szczebel nauki, mianowicie – nauka poprzez motywację.

Jeżeli chcesz, aby Twój maluch dbał o porządek w swoim pokoju i zaniechał bałaganiarskich poczynań, pokaż mu że za każdą dobrze wykonaną pracę może czekać nagroda. Choć na początku dziecko nie zrozumie, że czystość jest nagrodą, więc zaoferuj mu np. słodkości, albo spacer na lody. Niech czuje, że działania jakie podjął sprzątając pokój, są słuszne i pożądane, że rodzice tego wymagają, tego uczą i chwalą taką postawę.

A zatem spraw, aby porządki kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym. Staraj się jednak nie nadużywać tej metody, bo przesyt sprawia, że nawet nagroda powszednieje.

dzieckoStaraj się ograniczać skarbnicę bałaganu, czyli nie zasypuj dziecka tonami zabawek, ucz go cieszyć się każdym drobiazgiem. Dziecko, które ma cały pokój zawalony zabawkami, szybko będzie się nimi nudzić. Nie rób zatem sztucznego tłoku, kupuj zabawki rozsądnie.

Pamiętaj, że dziecko dopiero się rozwija, bałagan może je przytłaczać. Pomóż mu opanować tę trudną sztukę harmonii. Ucz np. swoje dziecko, że każda zabawka ma dom (półkę, pudełko) i po zabawie musi do niego wrócić, bo też musi odpocząć, tak jak dziecko. Przenoś realia świata współczesnego w świat widziany oczyma dziecka.

Proponuję Wam skorzystanie z zabaw-sprzątanek np.
– dla kilkorga dzieci wyścig, kto w zadanym czasie odłoży więcej zabawek na swoje miejsce, ten wygrywa czytankę, albo lody, albo słodycze, albo spacer;
– „tata mówi” np. odłóż lalę na miejsce, to dostaniesz do zabawy klocki,
– drastycznym sposobem jest „sprzątanie na siłę” dla bardzo niegrzecznym maluchów, czyli bierzemy worek na śmieci, wchodzimy do pokoju i to czego nie sprzątną w 20 minut ląduje do worka i nie wraca już nigdy. Gwarantuję, że wszystkie zabawki wrócą na swoje miejsce.

Życzę Wam zatem dobrej zabawy i sukcesów w opanowywaniu chaosu.

Komentarz do “Jak sprzątać pokój dziecka?

  1. Ważne aby nie sprzątać za dziecko. Dzieci muszą same nauczyć się za sobą sprzątać, my możemy im jedynie pomagać, ale ważne byśmy nie robili tego za nich!

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website