Jak radzić sobie z kurzem (domowe sposoby na kurz)

 

Walka z kurzem to niekończąca się historia, jednak niekoniecznie musimy stać na straconej pozycji. Może i nie ma złotego środka by pozbyć się go na stałe, ale istnieją sposoby, które pomogą zachować mieszkanie wolne od kurzu na dłużej.

Bitwę z kurzem trzeba zacząć już od drzwi wejściowych. Nieodzowna jest dobra wycieraczka (regularnie czyszczona i odkurzana) i ściąganie butów jak najwcześniej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile kurzu i brudu wnosimy do pomieszczenia na butach. W oknach wiszą firanki? Przed ściągnięciem do prania, spryskajmy je wodą (np. za pomocą rozpylacza do roślin), zapobiegnie to strzepnięciu wielkich ilości kurzu i jego rozproszeniu w powietrzu. Dobrze jest je również często prać firanki z dodatkiem odrobiny soli, która zapobiega osadzaniu się na nich pyłu i brudu. Wszelkie czyszczone powierzchnie można również spryskać wodą, co zapobiegnie unoszeniu się kurzu w powietrze i jego późniejszemu opadaniu.

Macie wrażenie, że kilka chwil po wyczyszczeniu mebli z kurzu pojawia się na nich nowa, niechciana warstwa, psująca cały efekt sprzątania? Dzieje się tak gdyż podczas sprzątania duża część kurzu osadzonego na czyszczonych powierzchniach unosi się w powietrze. By temu zapobiec, sprzątajmy od góry do dołu, by kurz opadł na niższy poziom. Do sprzątania używajmy ścierek z mikrofibry, która doskonale czyści i przyciąga drobinki lub innych szmatek dobrze zbierających kurz. By lepiej czyściły można je zmoczyć domowym roztworem z octu i wody – nie potrzebujemy chemicznych środków ze sklepu. Po sprzątaniu wypierzmy ścierki, które często są nie tylko siedliskiem różnych drobnoustrojów, ale także wielokrotnie używane same stają się fabrykami kurzu. Można również wybrać jednorazowe, nawilżane ściereczki, które idealnie nadają się do walki z kurzem.

Dużo prościej zachować czystość gdy meble, kredensy i regały na książki są zamknięte czy też oszklone. Pochowane w nich bibeloty będą mniej podatne na kurzenie się. Jeśli trzymamy drobiazgi na otwartej przestrzeni, postarajmy się by były to rzeczy łatwe i szybkie do odkurzenia.

Powierzchnie czyszczone odpowiednio dobranymi środkami, również domowymi, będą wolniej się kurzyć. Obecnie można zakupić odkurzacze wyposażone w filtry HEPA, które świetnie zbierają kurz i znacząco polepszają życie alergikom. Warto również wybierać meble, pod którymi jest wystarczająco dużo miejsca na bezproblemowe odkurzenie. Należy również zastanowić się nad zrezygnowaniem z dywanów. Płytki, kafelki czy drewniana podłoga są dużo prostsze w czyszczeniu i nie pochłaniają tak wiele kurzu jak dywany. Na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z filtrami (www.dobryklimat.net.pl/oczyszczacze-powietrza), które pochłaniaj nie tylko kurz, ale i sierść, mikroorganizmy, pyły czy nieprzyjemne zapachy.

Kluczowym jest również częste wietrzenie mieszkania. Jeśli możemy otwórzmy okna podczas sprzątania, dzięki czemu wzburzony kurz nie będzie rozprzestrzeniać się po całym domu. Sprzątając nie możemy zapomnieć o wentylatorach, w których zazwyczaj gromadzą się duże ilości kurzu. Można je zabezpieczyć siateczką czy gazą i wymieniać co jakiś czas. Pamiętajmy również o czyszczeniu wszelkich filtrów czy okapów – ich zatkanie sprzyja rozprzestrzenianiu się kurzu.

5 komentarze(y) do “Jak radzić sobie z kurzem (domowe sposoby na kurz)

 1. ja polecam Roombę do odkurzania zbierze całe pokłady kurzu nie wiadomo skąd i wtedy będzie go też mniej na meblach

   
  • dokładnie, u nas było pełno kurzu bo przy 3 kotach które cały czas biegają po domu nie ma możliwości aby nie występował, a teraz jak mam robota to nawet nie zauważam żeby jakiś kurz był w mieszkaniu

    
 2. od ponad roku mamy roombę i szczerze to nie umiałabym bez niej teraz funkcjonować. Dom duży, pięć osób w tym trójka dzieci, do tego pies i kot. Dzięki niej mam znacznie mniej roboty.

   
 3. szczerze to wam zazdroszczę, bo mój xiaomi nie działa tak dobrze i poważnie zastanawiam się nad zmianą na coś lepszego.

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website