Jak przygotować się do malowania ścian w mieszkaniu?

 

Malowanie ścian to stosunkowo proste zadanie, z tego powodu, oraz chęci zaoszczędzenia, wiele osób decyduje się na wykonanie tej pracy remontowej na własną rękę, bez zatrudniania fachowca. Chociaż praca wydaje się dziecinnie prosta – bo w końcu co trudnego może być w nałożeniu koloru na ścianę, trzeba podejść do niej umiejętnie i pamiętać o kilku ważnych elementach, by efekt był nie tylko piękny wizualnie, ale także trwały.

Po pierwsze, przygotujmy sobie odpowiednio warunki do pracy, pomyślmy co będzie nam potrzebne w czasie malowania, abyśmy później nie musieli odrywać się od czynności, bo czegoś nam zabrakło. Jeśli chodzi o sprzęt to oprócz takich oczywistości jak drabina, czy wiadra, zastanówmy się dobrze jaką techniką chcemy malować. Do wyboru mamy wałek – to najpowszechniejszy sprzęt malarski, dalej pistolet natryskowy, który jest zaś najszybszym sposobem na pomalowanie wnętrz no i klasyczny pędzel. Pamiętajmy, by nie zmieniać sprzętu podczas malowania, zwłaszcza na jednej ścianie, każdy sprzęt daje bowiem inną fakturę, co później może być widoczne. Nawet jeśli wybierzemy wałek, czy pistolet, miejmy pod ręką także pędzel, którym zrobimy wszelkie wykończenia, na przykład wokół gniazdek.

Mamy już sprzęt, teraz pora na zabezpieczenie wnętrza, to co możliwe, wynieśmy z pokoju, aby nie przeszkadzało, większe przedmioty natomiast zakryjmy folią i najlepiej przesuńmy w jeden kąt, by nie musieć robić tego kilka razy. Koniecznie zabezpieczmy także gniazdka, włączniki światła, karnisz i tego typu drobne elementy, które później dość trudno wyczyścić. Jeżeli nie uśmiecha nam się skrobanie podłogi, dobrze jest rozłożyć na niej folię, lub jeszcze lepiej jakąś tekturę czy papiery.

Co do samego malowania, zanim zaczniemy nakładanie farby, przygotujmy podłoże, czyli ściany. Koniecznym jest przede wszystkim usunięcie wszelkich zabrudzeń oraz wyrównanie nierówności. Do ujednolicenia ścian, w przypadku nadwyżek użyjmy szpachli oraz drucianej szczotki, a przy ubytkach masy akrylowej bądź szpachlowej. Gdy już wszelkie ubytki wypełnimy, przetrzyjmy ścianę papierem ściernym, by ściana była absolutnie gładka. Ostatnim etapem w przygotowaniu ściany do nałożenia farby jest grunt. Gruntowanie sprawia, że chłonność ściany zmniejsza się, malowanie jest więc wydajniejsze a i efekt lepszy.

To właściwie wszystko, co powinniśmy wiedzieć, zanim przystąpimy do pracy właściwej, czyli pokrywania ścian wybraną przez nas farbą. Samo malowanie to najprzyjemniejsza część remontu, pewnie głównie dlatego, że zaczyna uwidaczniać się efekt końcowy, co zawsze cieszy.

Komentarz do “Jak przygotować się do malowania ścian w mieszkaniu?

  1. To prawda że bardzo ważne jest przygotowanie ścian do malowania, ale ważne też aby wybrać dobrą farbę. Polecam farby Dulux i Beckers. Oczywiście jeżeli macie więcej pieniędzy przeznaczonych na malowanie to możecie kupić Tikkurile, bo naprawdę bardzo fajnie kryje i nie blaknie przez długie lata.

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website