Jak optycznie powiększyć pomieszczenia w naszym mieszkaniu

 

Światła nigdy za wiele

Naturalne światło wpadające do pomieszczenia przed duże, niezasłonięte okna dają wrażenie przestrzenności i lekkości.

Ważne jest by zrezygnować z ciężkich i przytłaczających kotar na rzecz jasnych i lekkich firanek, przepuszczających słoneczne promienie. Pomóc mogą również odpowiednio rozmieszczone wysokie lampy – smukłe, oświetlające część ściany lub sufit, lampki z lekkimi abażurami lub oświetlenie punktowe we wnękach, podświetlanie obrazów czy blatów.

Odpowiednio podświetlony sufit optycznie podwyższy sufit.

Do stworzenia poczucia głębi można wykorzystać lustra lub inne gładkie, szklane i błyszczące powierzchnie.

Ważne też jest by ściany i meble były w jasnych, pastelowych lub szarych kolorach czy bieli, co dodatkowo rozświetli i powiększy wnętrze. Dotyczy to również kolorów podłóg lub chociaż dywanów czy wykładzin. Należy pamiętać że kolory powinny być jednolite, niezbyt kontrastowe.

Podwieszane szafki lub stoliki do sprzętu RTV na cienkich nóżkach optycznie powiększą wnętrze. Z drugiej strony wysokie, drewniane szafy, mogące pomieścić dużą ilość rzeczy, uchronią pokój przed zagraceniem i uporządkują przestrzeń. Należy pamiętać by wszystkie elementy komponowały się ze sobą kolorystycznie i tematycznie.

Minimalizm i funkcjonalność

Usunięcie niektórych ścianek działowych i połączenie np. kuchni i salonu, widocznie powiększa przestrzeń, jest również coraz popularniejszym sposobem na aranżację nowoczesnych mieszkań. Można również zastanowić się nad potrzebującymi znacznej przestrzeni drzwiami od kuchni lub salonu – ich usunięcie wygospodaruje trochę wolnego miejsca. Z drugiej strony, oszklone drzwi sprawią, że do pomieszczenia wpadać będzie więcej światła. Dobrym pomysłem może być również wybór drzwi przesuwanych.

Małe pomieszczenia warto meblować również przy pomocy wielofunkcyjnych mebli, takich jak rozkładane stoły, nakładane na siebie krzesła, chowane łóżka, sofy z funkcją do spania czy inne.

Szafy w jednolitych kolorach, bez widocznych uchwytów czy klamek, wtopią się w otoczenie. Dobrym pomysłem są również meble na kółkach, które bez problemu można przesuwać.

Warto się również zastanowić nad kupnem mebli przejrzystych i lekkich, zrobionych z plastiku oraz szkła czy o cienkiej konstrukcji z metalu.

Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z dużej ilości dodatków i ozdób, które wprowadzają wrażenie chaosu i zwyczajnie zagracają wnętrze. Wiszące na ścianach plakaty lub duże zdjęcia widoków górskich, mórz czy innych wprowadzą efekt głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website