Aranżacja okien – firany czy zasłony?

 

Dobrze dobrana dekoracja okna to podstawa wystroju eleganckiego wnętrza. Mimo funkcjonalności i coraz większej popularności rolet czy żaluzji, wciąż sięgamy po firany i zasłony, które podkreślają i uzupełniają wystrój wnętrza.

Decydując się na zasłony czy firany należy przede wszystkim zastanowić się jaką funkcję ma pełnić dekoracja okna. Czy tylko upiększać pomieszczenie czy służyć do innych celów? Jeśli więc chcemy chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy chronić prywatność i odciąć się od spojrzeń przechodniów czy sąsiadów z pobliskich domów, warto wybrać zasłony. Gdy pragniemy rozświetlić pomieszczenie i wpuścić do niego więcej światła, lepszym wyborem będą lekkie firanki. Kiedy jednak interesuje nas bardziej dekoracyjny aspekt, możemy użyć firan oraz zasłon.

Trzeba również pamiętać, że zasłony szyte są często z ciężkich materiałów, mogą więc przytłaczać pomieszczenie i dawać wrażenie zaduchu i ciasnoty. Nie są więc najlepszym wyborem do wnętrz ciasnych i małych. Do takich lepiej dopasować lekkie, krótkie i zwiewne firany. Jeśli jednak wymarzyliśmy sobie zasłony i nie chcemy z nich zrezygnować, to postarajmy się znaleźć uszyte z lekkich materiałów oraz w jasnych, najlepiej pastelowych barwach. Pokój powiększy się nieco optycznie jeśli na zasłonie znajdzie się wzór przypominający i wtapiający się w otoczenie. Zasłony najlepiej prezentują się we wnętrzach urządzonych klasycznie, takich jak duże salony czy sypialnie. W nich możemy powiesić ciężkie, elegancie i ozdobne zasłony z każdego rodzaju materiału. Zasłony nadają się również do podkreślenia charakteru okna o ciekawym kształcie czy stylu.

Zdjęcie pobrano z dekoria.pl

Zasłony mogą być czasami niepraktyczne w użyciu. Często mogą się pięknie prezentować jednak są problematyczne w zasłanianiu czy odsłanianiu okna lub wręcz niemożliwe do ruszenia. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj karnisza, gdyż nie każda zasłona będzie do niego pasować.

Bardzo ważna jest kolorystyka ścian i mebli oraz styl pomieszczenia. Zasłony czy firany muszą wpasowywać się w ogólny wygląd pokoju, biura czy kuchni oraz podkreślić ich charakter. Jeśli wybierzemy te w kolorach podobnych do ścian – będą tłem dla pokoju. Jeśli jednak wybierzemy kolory kontrastujące z barwami mebli czy ścian, możemy uzyskać ciekawy efekt eksponujący okno. W tym wypadku trzeba jednak kolory wybierać rozważnie, by zwyczajnie nie przesadzić.

Źle dopasowane zasłony i firany popsują ogólne wrażenie wnętrza. Do bardziej minimalistycznych pomieszczeń lepiej pasują firanki. Klasyczne wnętrza zostaną lepiej podkreślone przez ładne zasłony. Obecnie możemy przebierać w kolorach, wzorach czy nadrukach, nie powinno być więc problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego. Bogactwo wyboru może nas niekiedy przytłoczyć, dobrze więc pójść do sklepu z jasno określonym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website