Alergie dzieci a utrzymanie czystości w domu

 

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki odsetek dzieci w naszym społeczeństwie ma skłonności do alergii. Badania dowodzą, że najwięcej uczulonych osób ma alergię na kurz. Nawet niemowlęta mogą mieć z tym problem. Dziecko po urodzeniu jest bardzo delikatne, jego układ obronno-odpornościowy dopiero się kształtuje w styku ze środowiskiem zewnętrznym. Dlatego dla takiego maleństwa pyłki roślin, sierść zwierząt czy niektóre produkty pokarmowe mogą stanowić zagrożenie.

Utrzymanie czystości w naszym domu (mieszkaniu) jest bardzo istotne. Roztocza są wszędzie, bardzo groźne są ich odchody zawierające białko. Silnie podrażniają tworząc wysypki oraz wszelkiego rodzaju wykwity i opuchlizny. Nieleczona alergia i ciągle nieprzyjazne środowisko życia może powodować groźny katar alergiczny, a nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry, a potem astmy, groźnej dla życia.

Jak walczyć z alergenami? Jak przygotować dom, aby był bezpieczny dla alergika?

W walce z alergiami, ważna jest profilaktyka. Dlatego tak ważne jest utrzymanie miejsca życia w porządku i czystości.

Nie dopuszczaj do zanieczyszczeń dywanów oraz wykładzin, to w nich kryje się najwięcej roztoczy, to tam mają najlepsze warunki do rozwoju. Staraj się wybierać lekkie chodniki, które możesz wyprać w pralce. Jeżeli masz w domu duże dywany, często staraj się je prać na mokro, jednak rób to albo w specjalnym zakładzie, albo na zewnątrz, by nie wdychać i nie roznosić nagromadzonych tam roztoczy.

Kolejnym newralgicznym punktem w każdym domu są firany i zasłony. Dlaczego tak lubisz święta i świeżość po generalnych porządkach? No bo głównie wtedy zabieramy się za pranie firan, a to w nich jest masa zanieczyszczeń. Gdy masz w domu alergika, może warto takie generalne porządki robić dużo częściej. Doskonale sprawdzą się zamienniki firan, tj. rolety bądź żaluzje które łatwo się myje i czyści na mokro.

Jeżeli żyjesz z alergią za pan brat, koniecznie przestaw się na środki czystości dedykowane dla alergików. Dzięki temu zapobiegniesz podrażnieniom błony śluzowej. Możesz też powrócić do metod naszych babć. One myły okna i lustra woda z octem, smugi znikały w oka mgnieniu, a i szkodliwość była znikoma.

Masz w domu odkurzacz, ale czujesz, że wzbudza on tylko tumany kurzu zanim je usunie? Może pora pomyśleć o odkurzaczu czyszczącym na mokro. Takie odkurzacze są wyjątkowe przyjazne alergikom, bowiem dokładnie usuwają brud i kurz, pozostawiając dywany i podłogi czyste i pachnące.

Gdy masz w domu alergika, nie dopuszczaj do sytuacji, że kurz będzie zalegał na półkach. Codziennie staraj się więc wycierać kurze wilgotną ściereczką.

Twoje dziecko ma mnóstwo zabawek? To też cisi przyjaciele kurzu i roztoczy. Aby zapobiegać ich rozwojowi, staraj się przechowywać zabawki w pudełkach lub przykrywanych skrzyniach. Już meblując dom, staraj się wybierać regały zamknięte od sufitu do podłogi. Pluszowe zabawki często wrzucaj do prania, kupuj tylko takie, które można prać.

Nie rozrzucaj ubrań po całym domu, po to masz szafę, aby swobodnie wisiały i były zabezpieczone od kurzu i pyłów.

Pamiętaj, że pościel w której śpisz bardzo zbiera kurz, pot, stary naskórek. Staraj się co tydzień wymieniać pościel na świeżą.

Zadbany dom to też przewietrzony dom, otwieraj okna, wpuszczaj świeże powietrze.

Jeżeli zadbasz o systematyczny porządek i podejdziesz do niego ze zdrowym rozsądkiem, na pewno w twoim domu będzie Ci się mieszkać przyjemnie i bezpiecznie.

2 komentarze(y) do “Alergie dzieci a utrzymanie czystości w domu

  1. Jeżeli ktoś jest naprawdę bardzo uczulony to polecam zakup oczyszczacza powietrza. Nie chodzi tutaj o jakiś byle jaki oczyszczacz, ale taki z wyższej półki, za ponad tysiąc złotych. One mają mnóstwo filtrów które zatrzymują prawie 99,9 % zanieczyszczeń.

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website